Opinie o książce i o bohaterze

Tomasz Cukiernik, jeden z najlepszych szermierzy wolnego rynku i prawicy, przybliża Państwu osobę i dokonania Stanisława Michalkiewicza, jednego z najwybitniejszych żyjących polskich publicystów, który ideom tym poświęcił całe życie i cały swój niebagatelny talent. Tej książki nie można nie przeczytać.
Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta
To doskonała książka. Pełna smakowitych ciekawostek z życia politycznego PRL i III RP. Tomasz Cukiernik pokazuje Michalkiewicza takiego, jakim naprawdę jest, sięgając zarówno po opinie jego zwolenników, jak też zagorzałych krytyków i wrogów. W świetle tych opinii bohater książki jawi się jako jeden z nielicznych komentatorów polskiego życia, który do końca pozostał całkowicie niezależny, idąc swoją własną „ścieżką obok drogi”.
Józef Białek, wydawca i przedsiębiorca
Niezwykle rzetelnie napisana biografia! Uporządkowana, pełna znanych i nieznanych faktów oraz zdjęć i materiałów. Autor sięgnął do mnóstwa źródeł, by zapoznać czytelnika z życiem Stanisława Michalkiewicza od narodzin do chwili obecnej, zebrał jego poglądy i dokonania, ale nie ukrywa zdania przeciwników ani niewygodnych faktów. Znajdują się tu opinie wielu osób mówiących różnymi głosami, poważne i niepoważne, ciekawostki, a nawet słowniczek michalkiewizmów i ankieta typu 100 pytań do… Ta mrówcza praca zaowocowała książką, która powinna usatysfakcjonować czytelników, choć nie wszystko jej bohater i rodzina chcieli zdradzić.
Beata Wojciechowska-Dudek, wydawca, pisarz, tłumacz i redaktor książek

Praca jest bardzo luźna i przyjemna w odbiorze, napisana w sposób prosty i zrozumiały, w dodatku dość dynamicznym językiem, który nie nudzi. Wręcz przeciwnie. Miejscami jest bardzo wesoło, co też świetnie pasuje do osobowości bohatera będącego mistrzem sarkazmu oraz niezwykłego spojrzenia na naszą rzeczywistość.

Radosław Patlewicz, historyk i pisarz

To nie jest apologetyka. Dobrze, spokojnie napisane, dużo barwnych opisów, przygód, case'ów – to się dobrze czyta.

Jan M. Fijor, wydawca i publicysta

Dobrze udokumentowana książka napisana została wartkim językiem, którego często brakuje w biografistyce. Warta jest przeczytania nie tylko przez zwolenników poglądów Stanisława Michalkiewicza, ale właśnie, ku refleksji, przez jego antagonistów. Autor, publicysta i komentator życia gospodarczego, doskonale orientuje się w meandrach polskiej polityki, a szczególnie nurtu konserwatywno-liberalnego, co bez wątpienia wpłynęło na merytoryczną jakość biografii.

dr Patryk Tomaszewski, politolog
W ogóle się dziwię, że [do tej pory] jeszcze żadna biografia się nie ukazała. To jest człowiek, który zasługuje ze wszechmiar na swoją biografię. Mam nadzieję, że ta książka sprosta zadaniu, czyli jest co najmniej tak samo dobra, jak jej bohater.
Juliusz Słowacki wieszczem był – bo wieszczył. Stanisław Michalkiewicz wielki jest – bo jest wielki. „Koń, jaki jest – każdy widzi!” brzmi idealna definicja ks.Benedykta Chmielowskiego; każdy widzi, że Michalkiewicz jest wielkim człowiekiem – więc na tym można by tę recenzję skończyć. Każdy też wie, że wielcy ludzie muszą mieć biografie – więc Michalkiewicz ją ma.
Na użytek niedowiarków: Michalkiewicz jest wielki, bo mówi to, co myśli; mówi to samo wszystkim – nie kręcąc. Mówi (co dziś jest rzadko spotykane!) Prawdę – i nawet się tego nie wstydzi i za to nie przeprasza. Bo za Stalina byli tacy, którzy po powiedzeniu paru słów prawdy odważali się odmówić złożenia samokrytyki – i ponosili tego konsekwencje. Ale odmówić tyranowi, którego imię jest: Większość??!?
Michalkiewicz potrafi. I odmawia.
Więc jest wielki. A gdyby ktoś jeszcze nie był o tym przekonany – to, wzorem śp.Franca Fiszera, daję na to moje słowo honoru!
Janusz Korwin-Mikke, polityk i publicysta
Obok Stanisława Michalkiewicza nie da się przejść obojętnie, można go albo bardzo lubić, albo nie cierpieć, stany pośrednie raczej nie występują. Jest człowiekiem pełnym charyzmy i magnetyzmu. Większość ludzi, którzy się z nim zetknęli, jest pod jego ogromnym wrażeniem. Erudyta, znawca polityki, historii, literatury, poezji, wytrawny smakosz, koneser dobrych trunków, wielbiciel (z wzajemnością!) kobiet, człowiek wrażliwy, pełen kultury i taktu, niezwykle szarmancki. Słowem – Człowiek Renesansu, arbiter elegantiarum.
Stanisław Michalkiewicz zrobił dla krzewienia idei wolnościowej jako konserwatywny liberał o wiele więcej niż wielu, silących się na kontrowersyjny „za wszelką cenę” przekaz, czynnych polityków. Wystarczy wspomnieć jego kapitalny projekt Konstytucji, m.in. gwarantującej uwolnienie potencjału gospodarczego Polaków, dzięki któremu bylibyśmy w czołówce najprężniejszych ekonomicznie państw świata.
Antoni Sajdak, przedsiębiorca i działacz KNP
Jest takie trochę zapomniane określenie „prawy człowiek”. Uważam, że mój ojciec jest wyjątkowo prawym człowiekiem, chociaż z wieloma rzeczami, które teraz robi, nie zgadzam się i uważam je wręcz za złe lub szkodliwe. Jednak zawsze był człowiekiem prawym, tzn. takim, który jest szczery wobec siebie i robi tylko takie rzeczy, które są uważane za słuszne, mający silny kręgosłup ideowy, a jego życie jest kształtowane przez pewne zasady, które sam przyjął i sam zadeklarował, że będzie je wyznawał. Tę spójność ideową zawsze w nim podziwiałem.
Mateusz Michalkiewicz, syn
ten momenty, gdy już prawie myślisz, że podłemu sukinkotowi Stanisław Michalkiewicz ujdzie na sucho bycie podłym sukinsynem, ale sąd każe kontynuować śledztwo w sprawie bycia podłym kutafonem. no i nielegalnym żebrakiem, bo przypominam, że Stasiek zbiera pieniążki, żeby dalej być podłą gnidą, choć ma wielkie mieszkanie na Powiślu i jeszcze drugie gdzieś. powodzenia wysoki sądzie, mam nadzieję, że teraz prokuratura postara się bardziej XD sprawiedliwość cię dopadnie, nawet jeśli będziemy musieli wyciągać cię prosto z piekła, kutafonie.
Jaś Kapela, publicysta Krytyki Politycznej"
Każdy czytelnik chciałby wiedzieć o autorze coś więcej. Z tej biografii i ja się czegoś dowiem, jak na przykład jak jest postrzegany przez inne osoby. Wyobrażam sobie, że będzie to lektura bardzo interesująca dla ludzi, którzy Michalkiewicza czytają, dlatego że jeśli podobają się teksty, jeżeli teksty nawet porywają, to człowiek chciałby wiedzieć, jaki właściwie jest autor, jak jest widziany przez różnych ludzi, jaki to jest człowiek.
Marian Miszalski, publicysta, pisarz i tłumacz

Autor z niecierpliwością czeka na wszelkie opinie i recenzje na temat książki, które można wysyłać na mailowy adres tomcuk(małpa)interia.pl.